Jak rozpoznać udar?

Udar to bardzo powszechne zjawisko. W Polsce rocznie pojawia się blisko 80-90 tysięcy nowych przypadków udarów mózgu. Bardzo ważne jest więc dobre poznanie tego nagłego zjawiska, ponieważ wiąże się z ogromnymi konsekwencjami dla zdrowia i życia pacjenta, a czas w jakim pacjent rozpocznie leczenie ma ogromne znaczenie i wpływ na rokowania.

Jak objawia się udar?

Objawy udaru mogą bardzo zróżnicowane jednak istnieje kilka tych najbardziej charakterystycznych, które z pewnością powinny nas zaniepokoić i obserwując je u siebie lub innych powinniśmy niezwłocznie szukać pomocy i natychmiast udać się do szpitala.

Do udaru dochodzi, gdy dopływ krwi do określonego obszaru mózgu zostaje przerwany, pozbawiając go i otaczającą go tkankę tlenu i składników odżywczych. W niektórych przypadkach pęka mniejsze naczynie krwionośne, które zaczyna krwawić do mózgu (udar krwotoczny).

Sprawdź także: Jak uchronić się przed udarem?

Niezależnie od rodzaju udaru, jego objawy wyglądają podobnie i obejmują:

  • Jednostronny paraliż ciała, porażenie, lub niedowład kończyn po jednej stronie
  • Silny ból głowy
  • Bełkotliwa, niewyraźna mowa
  • Problemy ze zrozumieniem słów (afazja)
  • Utrata przytomności
  • Zaburzenia równowagi

Chory wymaga natychmiastowej hospitalizacji i rozpoczęcia leczenia udarowego polegającego w zależności od rodzaju udaru na usunięcie skrzepliny z naczynia (udar niedokrwienny) lub usunięcie pękniętego naczynia (udar krwotoczny).

Dodaj komentarz



Design a site like this with WordPress.com
Rozpocznij